absolvovalo jednu z najkvalitnejších príprav na zájazde v ZSSR. B-mužstvo postúpilo do I. ligy (hralo ju 1 sezónu) a úspechy sa dostavili aj v mládežníckom hokeji, ktorý sa postupne stával liahňou talentov. V tejto sezóne sa uskutočnil aj I. ročník juniorského turnaja v Memorial L. Trojáka, ktorý usporiadal Mestský hokejový zväz v spolupráci s TJ VSŽ Košice.

  • Kvalitná príprava mužstva v ZSSR, ako aj štart v turnaji, kolektív železiarov značne zúžitkoval v majstrovskej súťaži.Klub obsadil 5. miesto pred mužstvami Pradubice, Litvínov, Sparty, Budejovíc a Plzne. Majstrom sa stala Dukla Jihlava a s ligou sa rozlúčila Škoda Plzeň. Trénermi mužstva boli Ing. Bretislav Guryča a Juraj Ferenc.
  • V priebehu sezóny do hráčskeho kádra boli zaradení vlastní odchovanci: Imrich Lukáč, Ján Bačo, Vladimír Šandrik, Štefan Onofrej a Karol Köver. Nové tváre doniesli oživenie medzi samotných hráčov a divákov. Dobrú výkonnosť mužstva ocenili aj tréneri reprezentačného celku ČSSR tým, že do reprezentačného mužstva zaradili dvoch hráčov Košíc - brankára Holečka a útočníka Brunclíka, ktorí nás reprezentovali na turnaji „Cena Izvestija“ v Moskve, ako aj v medzinárodných zápasoch so ZSSR a Švédskom. Aj ďalší hráči Košíc dosiahli možnosti reprezentácie ČSSR „B“ v Bukurešti a Rumunsku.
  • Hráčsky káder: Holeček, Kuriš, Svitana, Rehák, Köver, I. Lukáč, Hegyi, Faith, Lukscheider, Bielička, Onofrej, Dedič, J. Pažitný, Brunclík, Šandrik, Piro, Bačo, F. Gregor, Smerčiak, Brtaň, Kolláth, Metelka, M. Gregor. Najlepším strelcom mužstva bol Brunclík (14 gólov), nasledovali: Brtaň (8 gólov), Kolláth (7 gólov).

 

BRUNCLÍK A STEHLÍKBRUNCLÍK A STEHLÍK

 


Sezóna 1971/72: úlohou mužstva pre túto sezónu bolo potvrdiť 5. miesto zo sezóny 1970/71. Klub z tohto dôvodu pripravil mužstvu tie najlepšie podmienky. V lete hráči A-mužstva 14 dní trénovali pri Černom mori v Bulharsku. V termíne od 21. – 30.8.1971 štartovali na turnaji v Leningrade o „Pohár Sovietskeho športu“. Káder bol doplnený o nové tváre z Popradu J. Šterbák, K. Čapek z Třebiča a z vlastného dorastu Vincent Lukáč. Aj napriek tomu, že v príprave boli zabezpečené výborné podmienky, mužstvu sa nepodarilo obhájiť úspechy zo sezóny 1970/71, naopak narastali problémy. Kríza vyvrcholila a prichádzal strach o prvoligovú príslušnosť. Došlo k výmene trénera B. Guryču, ktoré ho nahradil Doc. L. Horský. Asistentom zostal naďalej Juraj Ferenc. Do funkcie vedúceho mužstva bol ustanovený Dušan Klinger.

  • Mužstvo VSŽ sa v sezóne 1971/72 umiestnilo na 8. mieste. Majstrom ligy sa stala Dukla Jihlava, z ligy vypadli VŽKG Ostrava.
  • Mužstvo hralo v zložení: Faith, Svitana, Biely, Kuriš, M. Gregor, Metelka, Kolláth, Onofrej, Smerčiak, Lach, I. Lukáč, Brunclík, Šandrik, Čapek, Šupler, J. Žec, V. Lukáč, Hegyi, Našticky, Belan, Kiš, Brtaň, Köver.
  • V sezóne 1971/72 bol významným dňom 7.9.1971, kedy do Košíc zavítali reprezentanti Švédska „Tre kronov“, kde mali sústredenie pred začiatkom sezóny. Trénerom mužstva bol kanaďan Harris. V rámci prípravy zohrali s mužstvom VSŽ Košice zápas (VSŽ Košice – Štokholm 0:0).
  • Negatívom tejto sezóny bolo to, že už po začiatku sezóny bolo mužstvo VSŽ poznačené dlhodobým ochorením a zranením niektorých kľúčových hráčov. Po Holečkovi a Metelkovi prichádzali na maródku Kolláth, Faith, Brtáň, Brunclík. Tesne pred ligou na vojenčinu odišli Bačo a Onofrej (Onofrej sa neskôr vrátil). Vzťahy medzi trénerom a niektorými hráčmi boli taktiež narušené.
  • Veľkú radosť nám urobili mládežnícke družstvá. Ligový dorast skončil v sezóne 1971/72 na 3. mieste, starší žiaci získali titul Majstri Slovenska a mladší žiaci obsadili 3. miesto v rámci Slovenska. Rozpustilo sa B-mužstvo seniorov a kvalitnejší hráči sa uvolnili pre našich susedov do Prešova.

Sezóna 1972/73: táto sezóna pre mužstvo VSŽ mala sa niesť v duchu konsolidácie kolektívu, aby sa vyhli vypadnutiu. Cieľ bol stanovený umiestniť sa v strede ligovej tabuľky. Táto sezóna bola výnimočná a svojim spôsobom raritná. Mužstvo prenasledovali zranenia a choroby natoľko, že v ani jednom zápase nemohlo nastúpiť v kompletnej zostave. Niektoré zápasy odohrali dokonca s 10 hráčmi. Bola to posledná sezóna v ktorej v I. lige bojovalo desať družstiev.

  • VSŽ skončili na 9. mieste. Posledné skončili České Budějovice, ktoré sa zachránili víťazstvom v kvalifikácii. Majstrom sa stala Tesla Pardubice.
  • Hráčsky káder tvorili hráči: Svitana, Dorčák, Čapek, Brunclík, Šandrik, M. Gregor, Holeček, Köver, I. Lukáč, V. Lukáč, Bačo, Kolláth, Hegyi, Onofrej, Metelka, Šterbák, Kišš, Faith, Smerčiak, Brtáň, Šupler, O. Ivanko, Socha. Trénerom mužstva bol Doc. Ladislav Horský, asistent bol J. Ferenc.
  • Systém reorganizácie súťaže bol vykonaný po 36. kole tak, že z ligy nikto nevypadne, ale odohrá sa kvalifikácia s dvoma mužstvami I. ČNHL a dvoma mužstvami Moravskej a Slovenskej národnej ligy. Z kvalifikácie postúpia do I. ligy tri kolektívy.

Sezóna 1973/74: bola to už desiata prvoligová sezóna mužstva HC Košice (ôsma pod hlavičkou firmy VSŽ). Priaznivci hokeja v meste Košice a okolia si toto jubileum pripomenuli na slávnosti za prítomnosti delegácie ČSZĽH na čele s predsedom Dr. Andrštom. Účinkovanie hokejistov v I. lige bolo dôstojným príspevkom k oslavám.

  • V tejto sezóne VSŽ skončili na 6. mieste a prvýkrát v histórii sa umiestnili pred Slovanom Bratislava. Svoju prioritu na Slovensku potvrdili v tejto sezóne aj víťazstvom v Slovenskom pohári, keď porazili vo finále Slovan Bratislava. Pohár sa prvýkrát presťahoval do vitríny VSŽ Košice. S ligou sa rozlúčil Chomutov, majstrom bolo družstvo Dukly Jihlava. Košice boli najúspešnejším slovenským oddielom v I. hokejovej lige v tejto sezóne.
  • Káder hráčov pozostával: Svitana, Rozsypal, Faith, M. Gregor, Šterbák, Šupler, Šandrik, Repašský, Smerčiak, Brunclík, Čapek, Bačo, Onofrej, Kőver, Lach, I. Lukáč, Brtaň, Kolláth, Hegyi, V. Lukáč.

Sezóna 1974/75: Po skončení tejto hokejovej sezóny nastalo v oddieli, ale ja u hokejovej verejnosti Košíc veľké rozčarovanie. Prvoligové mužstvo skončilo v tabuľke najvyššej hokejovej súťaže až na 10. mieste (dovtedy bolo len raz na 9. mieste), čo znamenalo najhoršie umiestnenie v doterajšej histórii hokeja v TJ VSŽ. Obdobne možno hovoriť aj v mládežníckych družstvách, ktoré vo svojich súťažiach nedosahovali ani jeden výraznejší úspech. A-dorast v lige skončil na štvrtom mieste, B-dorast na Krajských majstrovstvách skončil na druhom mieste a žiaci (SŽ a MŽ) vo svojich skupinách na druhom až štvrtom mieste. Aj napriek neuspokojivým umiestneniam mládežníckych družstiev v súťažiach, práca s mládežou bola v oddiele TJ VSŽ hodnotená ako cieľavedomá. Tieto neúspechy v umiestnení družstiev nevyvolalo zmeny na trénerskych postoch mládežníckych družstiev. Došlo len k odvolaniu trénerskej dvojice Horský – Ferenc a nahradila ju dvojica trénerov: Zábojník – Ágh.

 

FAITH, MAŽGUT, HROMJAKFAITH, MAŽGUT, HROMJAK

 

  • Každý rok sa káder prvoligového mužstva dopĺňal ďalšími odchovancami. V tejto sezóne to bol Jozef Lukáč a Michal Orenič (brankár) a pripravení sú aj ďalší adepti na prvoligový dres. Predsedom oddielu bol V. Závodský.
  • Ligu v tejto sezóne opustil Gottwaldov, majstrom sa stalo mužstvo SONP Kladno. Po neúspešnej sezóne výbor hokejového oddielu dokázal konsolidovať pomery v A-mužstve tak, aby v sezóne 1975/76 mužstvo bojovalo medzi elitou Československého hokeja.
  • Hráčsky káder tvorili hráči: Orenič, Svitana, Brunclík, Faith, Kolláth, Brtáň, V. Lukáč, I. Lukáč, Bačo, Mažgút, Čapek, J. Lukáč, Petričko, Repašský, J. Žec, Hegyi, Onofrej, Smerčiak, Šándrik, Brusil, Spodniak.

Sezóna 1975/76: bola to netypická sezóna pre ligovú súťaž tým, že po skončení 22. kôl, počas ktorých sa stretol každý s každým, bola tabuľka – súťaž rozdelená na dve časti. Mužstvá z hornej časti tabuľky bojovali o titul, z dolnej časti o vypadnutie. Táto štruktúra súťaže vznikla kvôli príprave reprezentantov ČSSR na Olympijské hry a Majstrovstvá sveta. Mužstvo hralo pod vedením trénerskej dvojice P. Zabojník, asistentom bol T. Ágh. Kolektív VSŽ sa po 22. kolách neprebojoval do skupiny najlepších. Pri rovnosti bodov s mužstvami Sparta (5. miesto) a Plzeň (6. miesto) rozhodlo lepšie skóre (o 1 gól). Nepostúpením do lepšej skupiny mužstvo VSŽ Košice začalo robiť prestavbu hráčskeho kádra. Do zápasov sa zaraďovali ďalší odchovanci z radov mládeže a to: Divulit, Gold, Petričko a iní. Kolektív mal už zabezpečenú ligovú príslušnosť, a preto táto snaha bola kladne hodnotená z hľadiska výchovy hráčov. V celkovej tabuľke sa to však predsa len odzrkadlilo – VSŽ Košice skončili na 9. mieste. Majstrom sa stalo SONP Kladno a súťaž opustil nováčik Ingstav Brno.

 

VSŽ KOŠICE - 1975VSŽ KOŠICE - 1975

 

  • Mužstvo Košíc bolo zostavené z týchto hráčov: Svitana, Orenič, Brunclík, Faith, Kolláth, Brtaň, V. Lukáč, I. Lukáč, J. Lukáč, Zábojník, Bačo, Šandrik, Mažgut, Čapek, Petričko, Repašský, J. Žec, Hegyi, Onofrej, Smerčiak. Trénermi mužstva boli P. Zábojník - hlavný tréner, asistent T. Ágh, lekár MUDr. Bohuš, masér J. Križka, vedúcim mužstva D. Klinger, tajomníkom oddielu bol A. Heinrich a predsedom oddielu bol V. Závodský.

Sezóna 1976/77: Mužstvo do sezóny nastupovalo už bez hráčov J. Hegyiho a P. Brtaňa. Obaja sa vrátili do svojich materských klubov – Banskej Bystrice a Popradu. Na vojenčinu odišiel obranca Brusil. Kolektív doplnil talentovaný Filipovič z Liptovského Mikuláša a z dvojročnej vojenskej služby v Liberci sa vrátil brankár J. Rozsypal. Do kádra naviac boli zaradení aj odchovanci Gold, Petričko a Divulit. Došlo aj k výmene vedúceho mužstva – namiesto D. Klingera nastúpil E. Petričko.

 

BRATIA LUKÁČOVCI 1976BRATIA LUKÁČOVCI 1976

 

  • Hráčsky káder mužstva pre túto sezónu bol: Brunclík, Svitana, Orenič, Kolláth, V. Lukáč, I. Lukáč, Faith, Šandrik, Čapek, Smerčiak, Onofrej, Gold, Repašský, J. Žec, Divulit, J. Lukáč, Filipovič, Rozsypal, Šterbák, I. Országh, Bačo, P. Petričko. Realizačný tím pozostával z: P. Zabojník, T. Ágh – tréneri, E. Petričko – vedúci mužstva, MUDr. Bohuš – lekár, J. Križka – masér. Predsedom oddielu bol V. Závodský, tajomníkom Alfonz Heinrich. Mužstvo sa umiestnilo na 10. mieste.
  • Príprava mužstva na sezónu prebiehala v domácom prostredí, v objektoch TJ VSŽ a v rekreačnom zariadení Zlatá Idka. Vyvrcholením prípravy bolo sústredenie v Hoteli FIS (Vysoké Tatry). Sústredenia sa nezúčastnil V. Šandrik, ktorý v tom čase reprezentoval ČSSR v NSR.

Sezóna 1977/78: nebola t o sezóna dobrá a dosvedčujú to aj fakty: VSŽ Košice skončili na 10. mieste, len o bod viacej od Dukly Trenčín a poslednej Škody Plzeň. O záchrane v lige rozhodol náš kolektív až v poslednej štvrtine ligy (boli na 4. mieste). Družstvo obdržalo najviac gólov 212 (viac než vypadávajúca Plzeň 186). O nepriaznivú bilanciu sa pričinili naše stretnutia, ktoré zároveň boli rekordmi ligy: Litvínov-Košice 10:0 a Košice-Brno 0:9. Najlepším strelcom kolektívu bol Vincent Lukáč (36 gólov), ďalej J. Lukáč (28 gólov), Brunclík (16 gólov). Najlepšie strieľajúcim obrancom bol J. Šterbák s 12 gólmi.

  • Kolektív VSŽ, ktorý nastúpil do sezóny pod vedením trénerskej dvojice – P. Zábojník a F. Kolláth bol značne omladený. Výbor HO vytvoril mužstvu pre tréningový proces a pre celú sezónu veľmi dobré podmienky. Mužstvo absolvovalo záverečnú časť prípravy pri mori. Prípravu na ľade absolvovali z počiatku v Novom Targu a pokračovala v domácom prostredí. Súčasťou prípravy na ľade bola účasť na Sliezskom pohári v Opave a Tatranskom pohári v Poprade.
  • Hráčsky káder pre sezónu 1977/78 tvorili títo hráči: brankári Orenič, Svitana, Hamko, obrancovia: Šterbák, Repašský, Bačo, Bačiak, Čapek, J. Žec, Roško, Brunclík, Lach, Mažgút, Divulit, J. Lukáč, Ľudma, Filipovič, I. Lukáč, A. Spišák, V. Lukáč, R. Zabojník ml., Gold, Markovič, Lipták.
  • V priebehu sezóny došlo k výmene trénera P. Zábojníka, ktorého nahradil J. Ferenc. Takže dvojica trénerov pracovala v zložení J. Ferenc a F. Kolláth. Predsedom oddielu bol: V. Závodský, tajomníkom P. Matis, vedúcim mužstva E. Petričko.

Sezóna 1978/79: bola poznačená veľkými zmenami v hráčskom kádri a dobrými podmienkami, ktoré dostali hráči od vedenia klubu. Prípravu mužstva VSŽ Košice viedla trénerska dvojica M. Nitka a J. Selvek. Tréner Nitka sa do Košíc vrátil po 15-tich rokoch (predtým tréner Dukly). Letnú prípravu mužstva viedol tréner J. Selvek sám. Už vtedy niektorí hráči z pôvodnej sezóny neboli pojatý do prípravy z dôvodu neperspektívnosti športového rastu. Navyše brankár Orenič a obrancovia Šterbák a Repašský obliekli vojenské rovnošaty. Naopak mužstvo sa doplnilo o hráčov, ktorí sa vrátili z vojenčiny: Šandrik (D. Jihlava), Brusil (D. Trenčín) a brankár Stankóczi. Ďalej hráčmi z iných klubov: Tesly Pardubice – obrancovia Bezdíček a Moučka, ako aj nádejného Petra Slaninu (z Banskej Bystrice). Navyše prípravu s ligistami absolvovali aj talentovaní obrancovia, vlastní odchovanci z dorastu: osemnásťroční J. Bakoš a J. Franc, ktorí v sezóne 1978/79 sa stali v histórii oddielu prvýkrát Majstrami Slovenska. Posilnil sa aj útok mužstva. Po ročnom pôsobení v II. lige sa do Košíc vrátil J. Faith (LS Pprad) a Onofrej (Martin). Obaja patrili v II. lige medzi najlepších strelcov. Ďalšími posilami do útoku boli: Kocian (odchovanec Opavy) a nováčik v prvoligovej kabíne bol Maczosek (odchovanec Dubnice). Prípravu na ľade oranžovo-čiernych započali na ľade u majstra Poľska Podhale Nowy Targ. Tu zohrali prvé prípravné zápasy s domácim klubom a Poľskou reprezentáciou. Ďalej pokračovali na vlastnom ľade. Neskôr sa zúčastnili turnajov o Sliezsky pohár v Opave, Pohár Oslobodenia vo Zvolene, o Tatranský pohár v Poprade. Konečné umiestnenie mužstva VSŽ Košice v sezóne 1978/79 – 8. miesto.

 

FRANC-ŠANDRIK-BRUSILFRANC-ŠANDRIK-BRUSIL

 

  • Zloženie hráčskeho kádra v sezóne 1978/79: Gold, Kocian, Moučka, Lach, Ľudma, Maczosek, Brusil, Mažgút, Saloň, Franc, Bačiak, Roško, Brunclík, Slanina, Šandrik, Spišák, Bezdíček, Čapek, Lach, Bakoš, Onofrej, Faith, Stankóczi, Svitana, Hamko, J. Lukáč, V. Lukáč. Predsedom oddielu bol Viliam Závodský.

Sezóna 1979/80: Letnú prípravu mužstvo VSŽ oproti minulým rokom započalo skôr takmer o mesiac (16 apríl 1979) pod vedením trénerov M. Nitku a J. Selveka. Príprava bola dvojfázová. Účelne využívali pre tréning objekty VŠA a okolité terény. Príprava na ľade započala 1.8.1979; prípravné zápasy odohrali s I. a II. – ligovými mužstvami. Okrem toho absolvovali turnaj o „spartakiádny pohár“ v Prešove, kde obsadili 1. miesto, Sliezsky pohár v Opave (1. miesto) a Tatranský pohár. Na záver prípravy absolvovali turnaj o cenu časopisu Sovietsky šport v Kyjeve, kde hrali v skupine s mužstvami: Krídla Sovietov, Sokol Kyjev a reprezentačným celkom Poľska (skončili na 3. mieste).

 

VSŽ KOŠICE - 1979VSŽ KOŠICE - 1979

 

  • Aj v tomto roku došlo v kádri mužstva k viacerým zmenám. Z kolektívu odišiel brankár Stankóczi do ZPA Prešov, obrancovia: Bačiak (ZV), Roško (PP), útočníci: Saloň a Lach (PP). Na vojenčinu odišli hráči: Maczoszek, Mažgút a Franc do Dukly Trenčín; R. Spišák (Litomeřice), L. Kateržábek (Viškov). Z vojenčiny sa vrátili: Šterbák (Jihlava) a Filipovič (Michalovce). Novými hráčmi mužstva boli: brankár Švárny (LM), Barochovský (BB), Jančuška (LM), Liba (PO) a Meluš (TN). V riešení je prestup Š. Jabcona. Z dorastu preradili Matisa, Prokopoviča, Petöa a Marušina. Celkom prípravu absolvovalo 28 hráčov. Kuriozitou bolo ohlásenie odchodu hráča Brunclíka do Slávie Praha. Nakoniec zmenil svoj názor a zotrval v klube aj naďalej.
  • Cieľ pre sezónu stanovil výbor HO umiestniť sa do 6. miesta. Pre splnenie tohto cieľu funkcionári klubu vytvorili mužstvu dobré podmienky a kvalitný program prípravy.
  • Hráčsky káder pre sezónu 1979/80 pozostával: brankári: Svitava, Švárny, obrancovia: Slanina, Šandrik, Bakoš (19-ročný), Šterbák, Bezdíček, Moůčka, Brusil, Matis (19 ročný), útočníci: Brunclík, J. Lukáč, V. Lukáč, Kocian, Meluš, Faith, Jančuška, Čapek, Barochovský, Ľudma, Filipovič, Liba (19-ročný) a Onofrej.
  • Realizačný tím tvorili: tréneri M. Nitka a J. Selvek; vedúcim mužstva bol E. Petričko a lekárom MUDr. B. Bohuš. Predsedom oddielu bol V. Závodský a tajomníkom P. Matis.
  • V čase 5-týždňovej prestávky ZOH v Lake Placide naše mužstvo zohralo semifinále spartakiádneho pohára v Nitre, kde obsadilo 2. miesto a tým sa neprebojovalo do finále.
  • Do reprezentačných výberov ČSSR boli povolaní hráči: J. Šterbák „B-mužstvo“, I. Liba a J. Bakoš reprezentovali ČSSR do 20 rokov na MS v Helsinkách. V. Lukáč bol nominovaný na ZOH v Lake Placide. Dorastenci M. Oros a J. Ontko boli vo výbere do 17-rokov.
  • V sezóne 1979/80 mužstvo VSŽ Košice sa umiestnilo na 7. mieste.
  • Najlepším strelcom tohto ročníka I. ligy sa stal V. Lukáč (43 gólov).

 

 

Sezóna 1980/81: sezóna sa hrala s 12-timi účastníkmi. Už v príprave mužstiev sa ukázalo, že bude pomerne vyrovnaná. Majstrom sa mohol stať každý z dvanástich účastníkov, vypadnúť tak isto. Raritou tohto ročníka ligy bola novinka, že zápasy museli vždy skončiť bez nerozhodných výsledkoch. Ak sa stretnutie v riadnom čase skončilo nerozhodne, nasledovalo 10 min. predĺženie. Kto v ňom strelil gól vyhral. Keď ani po desiatich minútach predĺženia gól nepadol, nasledovali penalty. Tento systém súťaže najlepšie vyhovoval Vítkoviciam, ktoré po 28-rokoch získali titul „Majstra Československa“. Z ligy vypadol Slovan Bratislava.

 

BRANKÁRI VSŽ ŠVARNY BAJTOŠ ORENIČ SVITANBRANKÁRI VSŽ ŠVARNY BAJTOŠ ORENIČ SVITAN

 

  • Košickí železiari v tomto ročníku súťaže striedali dobré výsledky so slabšími. Nedarilo sa im hlavne v domácom prostredí. Z 22 zápasov získali len 24 bodov a skóre 88:84 (12 výhier, 10 prehier), čo odpovedalo priebežne 10. miestu. Ich hra bola poznačená veľkou nedisciplinovanosťou, preto patrili k najtrestanejším mužstvám. S mužstvom sa po skončení sezóny 1980/81 rozlúčil tréner Miroslav Nitka.
  • Konečné umiestnenie mužstva VSŽ Košice v sezóne 1980/81 – 9.miesto. Zo štyroch predĺžení Košice nezískali ani jedno víťazstvo a všetky body stratili s Kladnom. Kruté prehry uštedrila Jihlava (1:9) a České Budějovice (3:11). Najvyššie víťazstvo dosiahli v súboji so Slovanom Bratislava (9:3). V tomto ligovom ročníku nastrieľal Vincent Lukáč 29 gólov a na rovnaký počet gólov prihral. Jeho gólový priemer na zápas bol 0,82. Vincent Lukáč bol aj najlepším strelcom mužstva. V jeho ligovej histórii dal 264 gólov. Najtrestanejším hráčom mužstva sa stal Marián Repašský so 42 trestnými minútami.
  • Hráčsky káder tvorili: Bajtoš, Orenič, Švárny – brankári, Božík, Brúsil, Lojda, Moučka, Repašský, Šandrik, Šterbák – obrancovia, Barochovský, Brunclík, Čapek, Faith, Hromjak, Jabcon, Jesenský, Jančuška, Kepič, Liba, Lipták, J. Lukáč, V. Lukáč, Meluš, Staš, Svitek – útočníci.
  • V rámci prípravy na sezónu VSŽ Košice štartovali na Tatranskom pohári, kde sa zúčastnilo 6 mužstiev: SC Riessersee, Sparta Praha, Poprad, Trenčín, Litvínov. Košice sa umiestnili na 2. mieste, len o skóre, za Pražskou Spartou.
  • Aj druhý turnaj „Sliezsky pohár“ v Opave bol previerkou pripravenosti hráčov pred nastavajúcou ligou. Košice sa na turnaji umiestnili na 3. mieste.


Sezóna 1981/82: po skončení sezóny 1980/81, keď „A-mužstvo“ VSŽ Košice sa umiestnilo na 9. mieste, výbor HO sa rozhodol vykonať opatrenia pre nastavajúcu sezónu 1981/82. Nástupcom trénera sa stala dvojica J. Selvek a B. Brunclík. Novým vedúcim mužstva sa stal Š. Onofrej. Z hráčskeho kádra odchádzajú bratia Lukáčovci (Vincent a Jozef) na vojenskú službu, ďalej Moučka a Meluš. Káder sa doplnili hráči: Mažgút, Franc, R. Spišák, M. Ihnačák a Tomko. Z dorastu boli zaradení hráči: Jesenský, Glankovič. Brankár Svitana bol v jednaní.

 

VSŽ KOŠICE - 1981VSŽ KOŠICE - 1981

 

  • Letná príprava sa tradične konala v objektov TJ VSŽ a okolitých terénoch. Vyvrcholením prípravy bolo sústredenie v Juhoslovanskom Rovinji (6-26.6.1981).
  • Prípravu na ľade začali už 20. júla s počtom 27 hráčov. Štartovali v rámci prípravy v Nowom Targu a Nemeckom GA-PA a Tatranskom pohári. Prípravu ukončili turnajom v Rige o pohár denníka „Sovietskij sport“, ktorý bol kvalitnou previerkou pre mužstvo. Košice skončili na 6. mieste.
  • Súpiska mužstva na sezónu: brankári: Švárny, Orenič, Bajtoš, obrancovia: Repašský, Lojda, Šterbák, Božík, Šandrik, Brusil, Franc, Glankovič, Jesenský, útočníci: Barochovský, Faith, Liba, Staš, Jančuška, Jabcon, Mažgut, Svitek, Čapek, M. Ihnačák, Tomko, Lipták, Hromjak a L. Kateržábek.
  • Cieľom mužstva vzhľadom na oslabený hráčsky káder výbor stanovil 11. miesto a pripraviť mužstvo na ďalšie sezóny. V skutočnosti po 44. kolách VSŽ Košice sa umiestnili na 8. mieste; čo bolo úspechom tohto mladého kolektívu. Víťazom sezóny sa stala Dukla Jihlava a z ligy vypadla Dukla Trenčín.
  • V reprezentácii mal klub zastúpenie hráčmi: Liba, M. Ihnačák, Božík a Svitek.
  • Najlepším strelcom I. ligy sa stal: I. Liga s 34 gólmi, pred Novým s 29 gólmi. V domácom mužstve poradie strelcov bolo nasledovné: Liba (34 gólmi) Faith (23 gólmi) a M. Ihnačák (22 gólov).
  • Na záver sezóny 1981/82 ligové mužstvá odohrali súťaž o„Pohár oslobodenia“.


Sezóna 1982/83: bude v bohatej histórii košického hokeja zapísaná ako jedna z najúspešnejších. Mužstvo VSŽ vyrovnalo rekord z pred 12 rokov, keď takisto obsadilo medzi československou hokejovou elitou 5. miesto. Odborníkom a divákom sa veľmi páčilo útočné ponímanie v hre mužstva Košíc. Hráč VSŽ Vincent Lukáč sa stal najúspešnejším strelcom so 49 gólmi. Získal prvenstvo aj v ankete týždenníka Tip o najlepšieho útočníka. Ako najlepší hokejista ČSSR 1983 vyhral aj Zlatú hokejku pred J. Králikom. Stal sa najproduktívnejším hráčom v ligovej sezóne 1982/83, keď dosiahol 68 bodov (49+19). Ďalším produktívnym hráčom z mužstva bol J. Lukáč s 52 bodmi (19+33).

 

VINCENT  LUKÁČVINCENT LUKÁČ

 

  • Cieľom mužstva bolo bojovať o stred tabuľky aj keď na vojenčinu odišli skúsení hráči: Liba, Božík, Staš.
  • Mužstvo Košíc v konečnej tabuľke sezóny 1982/83 sa umiestnilo na 5. mieste. Majstrom ligy sa stalo mužstvo Dukly Jihlava. Z ligy vypadlo mužstvo SONP Kladno.
  • Do klubu „päťstovkárov“ v ligovej histórii sa zapísal svojimi 583 zápasmi, počas 16 sezón, Bedřich Brunclík a s 544 zápasmi v 15 sezónach Ján Faith.
  • V súťaži slušnosti divákov sa klub VSŽ Košice umiestnil na 3. mieste so 110-timi kladnými bodmi z 22 hodnotených zápasov.
  • V tabuľke jednotlivcov najtrestanejšími hráčmi v lige z mužstva VSŽ Košice boli: J. Lukáč – 30 trestných bodov (druhý v poradí), P. Slanina – 30 trestných bodov (tretí v poradí) a V. Lukáč – 20 trestných bodov (ôsme miesto). V súťaži slušnosti oddielov VSŽ Košice z 12 klubov skončilo na 11. mieste s 97 bodmi.
  • Zostava mužstva: brankári: Švárny, Orenič, Hamko, Bajtoš, obrancovia: Repašský, Lojda, Brusil, Franc, Bakoš, Glankovič, Jesenský, Slanina, J. Bondra, útočníci: Faith, Jabcon, Ihnačák, Svitek, V. Lukáč, J. Lukáč, Ľudma, Štefanovič, Mažgút, Hromjak, I. Čerevka, Barochovský.

 

Sezóna 1983/84: táto sezóna mala byť nadväzujúcou na úspechy predošlej sezóny 1982/83, po každej stránke. Funkcionári klubu vytvorili veľmi dobré podmienky. Na domácu prípravu naväzovalo 10-denné sústredenie v Juhoslávii. Prípravu na ľade zahájili už 26. júla.

 

VSŽ KOŠICE - 1983VSŽ KOŠICE - 1983

 

Vedelo sa, že dôjde k reorganizácii súťaže vo všetkých kategóriách – dospelých i mládeže. Týkalo sa to:

  • u dospelých kvalifikácia víťazov skupín Slovenska a Česka – národnej ligy spolu so zostupujúcim mužstvom prvej ligy. Víťaz turnaja postúpi do prvej ligy (sledovalo sa skvalitnenie najvyššej súťaže (víťaz kvalifikácie nie vždy bol lepší ako vypadávajúci),
  • rozšíril sa počet hráčov na zápas, z doteraz 20-tich hráčov na 22 hráčov (podpora hrať na štyri kompletné päťky)
  • súťaž I. ligy bola atypická, kvôli príprave reprezentácie na ZOH 1984 v Sarajeve. Prestávka v súťaži nastala po 25. kole v dĺžke 2 mesiace,
  • náhradnou súťažou bol 3. ročník o „Pohár oslobodenia“ hrajúci sa v troch skupinách,
  • Košice hrali v skupine: Gottwaldov, Bratislava, Trenčín. Mužstvo VSŽ Košice sa v sezóne 1983/84 umiestnilo na 7.mieste.
  •  u mládeže v kategórii starších a mladších dorastencov na Slovensku sa rozšírili na dve skupiny (kategória po 8 účastníkov). O titul Majstra ČSSR bojovali dve mužstvá Čiech a Slovenska. Žiaci nehrali už o tituly SR ale len v súťažiach v rámci kraja.
  • Po poslednej sezóne došlo v hráčskom kádri k niekoľkým presunom. Chýbať bude hráč Faith, ktorý po 15-tich ligových sezónach (544 zápasov, 178 gólov) zanechal aktívnu činnosť. Začal pracovať ako tréner mládeže. Odišiel obranca Repašský do Popradu. Novými členmi kádra sa stali juniorskí reprezentanti ČSSR i. Talpaš a O. Sýkora (z Banskej Bystrice), Marcinko (z Popradu) a z vlastného dorastu J. Schmiedl.
  • Hráčsky káder tvorili: Orenič, Švárny, Hamko – brankári, Slanina, Bakoš, Brusil, Lojda, Franc, J. Bondra, Jesenský, Glankovič, Marcinko – obrancovia, V. Lukáč, J. Lukáč, Ľudma, M. Ihnačák, Vodila, Štefanovič, Barochovský, Svitek, Jabcon, Mažgút, I. Čerevka, Hromjak, Sýkora, Talpaš, Schmiedl – útočníci. 
    Trénermi mužstva boli: B. Brunclík a J. Ferenc; vedúcim mužstva: E. Petričko; lekárom: doc. MUDr. B. Bohuš, CSc.; predsedom oddielu: V. Závodský.
  • Štatistika mužstva:
  • všetky zápasy odohrali: J. Lukáč a J. Lojda
  • najlepší strelci: V. Lukáč (49 gólov), Ihnačák (20 gólov), J. Lukáč (19 golov)
  • najlepší nahrávači: J. Lukáč (33), V. Lukáč (19), Faith (19)
  • najlepší hráči: V. Lukáč, J. Lukáč, Slanina.
  • nováčikovia v I. ligovom drese boli: Talpáš, Sýkora (BB), Marcinko (PP) a Schmiedl (odchovanec).

 


Sezóna 1984/85: hokejisti VSŽ Košice v tejto sezóne obsadili v I. lige 2. miesto. Počas sezóny došlo k výmene trénerov. Dvojicu trénerov Brunclík – Ferenc, ktorá viedla mužstvo už počas prípravy, vystriedala dvojica trénerov J. Kovács a F. Giba. Cieľom mužstva bolo 3. miesto. Stanovený cieľ bol podmienený hlavným sponzorom VSŽ, ktorý vytvoril pre prípravu mužstva a celú sezónu dobré podmienky.

 

PETRIČKO - LIBA, TALPÁŠ, SVITEKPETRIČKO - LIBA, TALPÁŠ, SVITEK

 

  • Príprava mužstva začala v polovici mája v objektoch TJ VSŽ a VŠA. Letná príprava vyvrcholila sústredením v Juhoslávii – v prímorských objektoch Crvenej Zvezdy Beograd. Prípravu na ľade začali v Nowom Targu a následne prešli 1. augusta na vlastný ľad. Zúčastnili sa turnajov v Prešove, na Sliezskom pohári v Oprave a na záver prípravného obdobia aj na Tatranskom pohári v Poprade. Vrchol prípravy bol zájazd do Sovietskeho zväzu tesne pred štartom I. hokejovej ligy.
  • Mužstvo celkovo odohralo 44 súťažných zápasov. Víťazom sa stala Dukla Jihlava a z ligy vypadli TJ Vítkovice. Súťaž sa hrala s 12-timi účastníkmi.
  • Hráčsky káder pre sezónu 1984/85 tvorili: brankári – Švárny, Orenič, obrancovia – Bakoš, Jesenský, Slanina, Božík, Brusil, J. Bondra, Franc, Lojda, Jančuška, útočníci- Jabcon, Spodniak, Talpaš, Mažgút, Štefanovič, Staš, Čerevka, Veselovský, Vodila, M. Ihnačák, J. Lukáč, Sýkora, V. Lukáč, Svitek, Srnka a Liba.
  • Z kádra odišli: Marcinko (TN), Hromiak (výkonnostné dôvody). Z vojny sa vrátili: Jančuška, Liba, Staš, Božík.
  • Nováčikovia v hráčskom kádri boli: Jurčišin (ZV), Veselovský, Spodniak (LM), Srnka (dorast Košice). V kádri sa vystriedalo 25 hráčov.
  • Najlepším strelcom boli V. Lukáč (30 gólov), Ihnačák (19 gólov), J. Lukáč a Vodila (po 15 gólov).
  • Najproduktívnejším hráčom bol: V. Lukáč (30 gólov + 20 asistencií), Ihnačák (19 gólov + 25 asistencií) a Liba (14 gólov + 18 asistencií). Predsedom oddielu bol V. Závodský, tajomníkom Matis. 

Sezóna 1985/86: TJ VSŽ Košice - Majstri ČSSR.

Predseda hokejového oddielu: Ing. Volavka Ladislav, tajomník: P. Matis
Tréneri: J. Selvek, J. Kovacs
Vedúci mužstva: E. Petričko, 
Masér: R. Cholp
Hospodár: Z. Kosina
Lekár mužstva: MUDr. L. Krajč

 

VSŽ  KOŠICE - 1985VSŽ KOŠICE - 1985

 

Umiestnenie: I. miesto – Majstri ČSSR 1985/86

  • Hráčsky káder: Brusil, Staš, Spodniak, Žabka, Kapusta, Hriňak, Belas, Štefanovič, Mažgút, Danko, Svitek, J. Bondra, Jabcon, Bakoš, Valko, Božík, Orenič, Vodila, Liba, Jančuška, Švarný, Slanina, Zaruba, Mucha, Sýkora, Talpaš, Ihnačák (v decembri odišiel).
  • Play-off štvrťfinále hrali VSŽ Košice – Sparta Praha na zápasy 3:1, v semifinále VSŽ Košice hrali s mužstvom Pardubíc na zápasy 3:2. Finále play-off zohrali mužstvá: VSŽ Košice a Dukla Jihlava. Celkom sa odohralo 5 zápasov s týmito výsledkami:
    Košice – Jihlava 2:0 (2:0, 0:0, 0:0); Góly: Spodniak, Belas
    Košice – Jihlava 4:2 (1:0, 2:0, 1:2); Góly: Belas, Štefanovič, Spodniak, Liba, resp. Dolana, Musil.
    Jihlava – Košice 5:1 (2:0, 1:0, 2:1); Góly: Žak, Řezníček, Vodila, Pašek, Šejba
    Jihlava – Košice 3:3 (1:1, 0:1, 2:1); Predĺženie 0:0, Trestné strieľanie: 2:1; Góly: Vlk, Liba, Vodila, Řezniček, Svitek, Vlk, Čajka - rozhodujúci gól v trestnom strieľaní.
  • Rozhodujúci zápas o titul sa odohral v piatok 21. marca 1968 na ZŠ L. Trojáka v Košiciach. Bol to historický deň celého mesta a Východného Slovenska. Zápas sa v riadnom hracom čase skončil remízou 3:3, góly Košíc: Svitek, Liba, Vodila. Nasledovalo predĺženie 3x5 minút. Gól nepadol a nasledovali trestné strieľania. Aktérmi trestných strieľaní boli títo hráči: v I. sérii: Liba (1), Slanica (0), Spodniak (0) 1:1
    v II. sérii: Božík (0), Svitek (1), Štefanovič (0) 2:1
    v III. sérii: Žabka (0), Belas (1), bolo rozhodnuté o víťazstve VSŽ Košice, v troch sériách gólom Belasa (4:2). Finálový zápas sa skončil o 20.30 hod.

 

I. LIBA S TROFEJOUI. LIBA S TROFEJOU

 

Košice sú Majstri ČSSR, dňa 21. marca 1986 – tak zaznamenala kronika hokeja. Pohár Majstra prevzal kapitán - I. Liba. Zlaté medaily hráčom a členom realizačného tímu odovzdali Ing. Dr. R. Jančuška a O. Faraizel. Nasledovala veľká oslava majstrovského titulu až do skorých ranných hodín.Po skončení sezóny 1985/86 sa stala Skalica mestom hokeja. Vyhlásili tu aj výsledky TOP ankety, kde sa vyhodnotili najlepší hráči a tréneri skončenej sezóny. Košice mali svoje zastúpenie medzi hráčmi - dvojicou hráčov: M. Božík a I. Liba a v časti trénerov: Selvek a Kovács. Všetci sa stali víťazom vo svojich kategóriách.


Sezóna 1986/87: mužstvo HC VSŽ Košice v tejto sezóne sa umiestnilo v majstrovskej tabuľke na 4. mieste, prvýkrát pred Slovanom Bratislava. Majstrom sezóny 1986/87 sa stalo družstvo Tesly Pardubice. Zo súťaže vypadla TJ Vitkovice. V mužstve VSŽ Košice celkom oblieklo dres 25 hokejistov v skladbe: 2 brankári, 8 obrancov, 15 útočníkov. Všetky zápasy odohrali len Vodila a Štefanovič. Vyše 75% stretnutí odohrali: Švarný, Božík, Bakoš, J. Bondra, Marcinko, Slanina, Liba, Bartánus, Belas, P. Bondra, Spodniak, Staš a Žabka. Najlepšími strelcami mužstva boli: Vodila (23 gólov), Liba (17 gólov), Slanina (15 gólov), Štefanovič (10 gólov). Medzi najlepších nahrávačov patrili: Vodila (21), Liba (20), Žabka (12), Štefanovič a Belas (10).

 

VSŽ KOŠICE - 1986VSŽ KOŠICE - 1986

 

  • Hráčsky káder mužstva VSŽ Košice posilnili traja ligový nováčikovia: brankár Dragan, útočníci P. Bondra a A. Bartánus a z vojenčiny sa vrátil Marcinko (obranca).
  • Hráčsky káder: Švárny, Božík, J. Bondra, Slanina, Jančuška, Marcinko, Bakoš, Liba, Vodila, P. Bondra, Staš, Bartánus, Hriňák, Spodniak, Štefanovič, Jabcon, Belas, Svitek, Žabka, Danko a Valko.
  • Súťaž sa hrala tradičným systémom, t.j. základná časť a časť play-off. Košice po základnej časti (34 zápasov) skončili v tabuľke na 4. mieste. V štvrťfinále sa stretli s mužstvom Zetor Brno. Košice v rozhodujúcom treťom zápase zvíťazili po predĺžení 3:2 a postúpili do semifinále, kde sa stretli s mužstvom Tesly Pardubice, cez ktoré neprešli. V súboji o tretie – štvrté miesto so Spartou Praha vo vzájomných súbojoch taktiež neuspeli a skončili na štvrtom mieste. Majstrom sa stala Tesla Pardubice a vypadli Vítkovice.
  • Najlepším strelcom mužstva Košíc bol J. Vodila (23 gólov), Liba (17 gólov), Slanina (15 gólov).

 

Sezóna 1987/88: TJ VSŽ Košice - Majstri ČSSR.

Už od jej začiatku signalizovala, že bude pre ligové mužstvá atypická. Programový kalendár, ako aj rozlosovanie súťaže bolo prispôsobené ZOH v Calgary. Väčšina zápasov nadstavbovej časti od 22. – 34. kolo, ako aj celý záver súťaže sa hral až po skončení ZOH. Prestávka v súťaži trvala od 12. januára do 4. marca. Súťaž sa skončila v závere apríla. Mužstvá si prestávku vyplňovali turnajmi, ktoré boli celoštátne organizované kvôli výkonnosti hráčov.

 

OSLAVY - MAJSTROVSKÝ TITUL ČSSR 1988OSLAVY - MAJSTROVSKÝ TITUL ČSSR 1988

 

Príprava na túto sezónu viedla trénerska dvojica J. Faith – J. Šterbák. Z kádru odišli: Jabcon a Kapusta (Prešov), Barochorský (Zvolen), Valko (Trenčín), Hriňak (Jihlava B). Z vojenčiny sa vrátili: Sýkora, Talpaš, Veselovský. Z vlastného dorastu pribudli: Varholík a bratia Zůbekovci. Príprava bola vystužená účasťou na turnaji ZSSR a počas náročnej ligy v septembri finále PEM v Lugane.

Predseda hokejového oddielu: Ing. Volavka Ladislav
Tajomník hokejového oddielu: Pavel Matis
Tréneri: J. Faith, JUDr. J. Šterbák
Vedúci mužstva: E. Petričko, 
Masér: R. Cholp
Hospodár: Z. Kosina
Lekár mužstva: MUDr. I. Sirák
Umiestnenie: I. miesto – Majstri ČSSR 1988

 

OSLAVY - MAJSTROVSKÝ TITUL ČSSR 1988OSLAVY - MAJSTROVSKÝ TITUL ČSSR 1988

 

Hráčsky káder tvorili: Peter Zůbek, Pavel Zůbek, Peter Bondra, M. Žabka, I. Talpaš, A. Bartanus, M. Danko, P. Veselovský, J. Spodniak, J. Bača, P. Varholík, Ľ. Jagerský, J. Škrak, O. Sýkora, J. Bakoš, I. Liba, V. Svitek, M. Božík, V. Belas, M. Štefanovič, M. Staš, M. Marcinko, J. Vodila, J. Dragan, M. Jančuška, P. Slanina, P. Švarný, J. Bondra.

  • Hokejisti VSŽ Košice svoj druhý titul „Majstra ČSSR“ v sezóne 1987/88 získali na ihrisku Sparty Praha. Finále play-off sa hralo na tri víťazné zápasy. Rozhodujúci víťazný a tým aj majstrovský gól strelil J. Vodila po prihrávke I. Libu v predĺžení. Výpravu očakávalo veľké množstvo obyvateľov Košíc. Veľké ovácie a privítanie sa odohralo priamo na letiskovej ploche pri vystupovaní hráčov z lietadla. Cestu z letiska až na zimný štadión lemovalo množstvo fanúšikov a priaznivcov ľadového hokeja.
  • Oficiálne privítanie hráčov a realizačného tímu sa konalo na ploche zimného štadióna v neskorých nočných hodinách. Oslavy končili v skorých ranných hodinách.
  • Priebeh finále: Po nadstavbovej časti, ktorá skončila 26. marca 1988 zápasom České Budějovice – VSŽ Košice 0:1 sa Košice prebojovali do play-off. Vo štvrťfinále sa stretli s mužstvom Dukly Trenčín v 4. zápasoch s týmito výsledkami: 4:3; 5:2; 2:5; 5:2. Na zápasy 4:1 a tým sa zabezpečili postup do semifinále. Súperom VSŽ Košice v semifinále bolo Poldi Kladno. Súboj dvoch hutníckych gigantov skončil na zápasy 3:1. (8:3; 2:3; 4:2; 6:3). Finálový zápas sa odohral 14.4.1988 naZŠ L. Trojáka s mužstvom Sparty Praha. VSŽ Košice svoj zápas prehrali 0:2. Následne sa hral druhý zápas Košice vyhrali 4:0. Odvetné zápasy sa hrali v Prahe 26.-27.4.1988 pred takmer 10.000 divákmi v športovej hale. VSŽ Košice v 1. zápase zvíťazili nad Spartou Praha 6:3; druhý deň – odvetný zápas vyhrali Košice po predĺžení 6:5 (2:2; 2:1; 1:2; 1:0). Strelcami gólov Košíc: Alpáš, P. Bondra, Svitek, Vodila, Sýkora a v predĺžení opäť Vodila. Na zápasy 3:1 a tak sa stali po druhý krát Majstrami ČSSR.
  • Víťazná zostava Košíc: Švárny, Božík, J. Bondra, Jančuška, Bakoš, Slanina, Bača, Svitek, Vodila, Liba, Belas, Sýkora, Marcinko, P. Bondra, Štefanovič, Talpaš.

 

Sezóna 1988/89: hokejisti VSŽ Košice, vedení trénerskou dvojicou Ján Faith a Ján Šterbák sa na novú sezónu pripravovali zodpovedne a svedomito. Z kádru, ktorý vybojoval titul majstrov ČSSR, odišiel kapitán mužstva Igor Liba, ktorý bol výraznou osobnosťou košického hokeja v posledných rokoch. Dobré meno československého hokeja išiel obhajovať do NHL – mužstva Minesota Nord Stars.

 

2. TITUL ČSSR - 19882. TITUL ČSSR - 1988

 

  • Káder mužstva VSŽ Košice sa doplnil o hráčov: L. Majerčíka (z Popradu) a R. Zárubu (návrat z vojenčiny v Dukle Trenčín). Príležitosť dostali aj ďalší odchovanci košického hokeja.
  • Výbor hokejového oddielu stanovil pre mužstvo na túto sezónu „boj o jednu z medailí“. Súťaž sa hrala v dvoch častiach (doma a vonku). Nadstavbová časť sa hrala v dvojiciach párnych s nepárnymi mužstvami (december – február). Záverečná časť ligy (štvrťfinále, semifinále a finále) pokračovala po absolvovaní 34 kôl (február – marec), kedy súťaž sa skončí. V konečnom hodnotení VSŽ Košice skončili na 3. mieste.
  • Mužstvo VSŽ Košice po základnej časti súťaže skončilo z 12 mužstiev na 5. mieste. Z 34 zápasov 14 vyhralo, 9 remízovalo, 11 prehralo, so skóre 125:116 a ziskom 37 bodov postúpilo do súťaže play-off štvrťfinále, kde sa stretlo so Škodou Plzeň (na tri víťazné zápasy). Konečný verdikt znel: VSŽ Košice – Škoda Plzeň 3:0 na zápasy. Jednotlivé zápasy skončili (3:0; 6:1 a 3:1) o postup do semifinále play-off, ktoré sa hralo tiež na tri víťazstvá. Súperom Košíc bolo mužstvo Dukly Trenčín. Súboj Košíc a Trenčína sa skončil na zápasy 0:3. Jednotlivé zápasy (0:8; 3:5 a 5:7). Majstrom ligy sa stalo mužstvo Tesly Pardubice.
  • Košice v boji o 3. miesto (na tri víťazné zápasy) sa stretli s mužstvom Sparty Praha s výsledkom na zápasy 3:2.Jednotlivé zápasy skončili - 3:6; 0:6; 3:2; 6:4, 6:2.
  • Medzinárodný kalendár mužstva VSŽ Košice bol v sezóne 1988/89 pomerne bohatý. Pred začiatkom sezóny sa zúčastnili na turnaji o cenu denníka „Sovietsky šport“. Vo vianočnej prestávke boli účastníkmi najstaršieho turnaja v Európe – Spengler Cup vo švajčiarskom Davose. Hokejisti VSŽ Košice v tejto sezóne reprezentovali československý hokej aj v Európskom pohári majstrov (ako Majstri ČSSR v sezóne 1987/88).
  • Hokejisti VSŽ Košice boli v EPM – najvyššej európskej klubovej súťaži 1988/89 vylosovaní do skupiny „B“ (celkom štyri skupiny), ktorá sa odohrala v Holandskom Nijmegene ( 19 - 21.11.1988 ) a ich súpermi boli: Steana Bukurešť, Sijnijmegen a IF Valarens. Víťaz Košice postúpil do finále, ktoré sa hralo v Kolíne nad Rýnom.
  • Hráčsky káder tvorili: Švarny, Dragan – brankári, Bakoš, J. Bondra, Božík, Danko, Jančuška, Marcinko, Slanina, Bača, Varholík – obrancovia, Bartánus, Belas, P. Bondra, Staš, Svitek, O. Sýkora, Štefanovič, Vodila, Talpaš, Veselovský, Žabka, Pavel Zůbek, Peter Zůbek, Záruba, škrak a Majerčík – útočníci. Vedúci mužstva: E. Petričko, masér: R. Cholp, lekár: MUDr. M. Klíma. Predsedom oddielu bol Ing. L. Volavka, tajomníkom oddielu: Pavel Matis. 

Sezóna 1989/90: túto sezónu možno brať ako prelomovú. Od 1. januára 1989 majú hráči I. hokejovej ligy profesionálne zmluvy s vymedzením práv a povinností, vrátane stanoveného platu. Do novej sezóny mužstvo nastupuje s cieľom udržať sa v špičke československého hokeja. K mužstvu sa po dvoch rokoch opäť vracia tréner Ján Selvek. Asistentom trénera sa stal Ing. Vladimír Šandrik - náš bývalý hráč, ktorý v posledných rokoch trénoval dorastencov VSŽ a naposledy pôsobil aj v I. SNHL vo Zvolene, tiež ako tréner.

 

VSŽ KOŠICE - 1989VSŽ KOŠICE - 1989

 

  • Po jednoročnom pôsobení v USA sa do mužstva vracia I. Liba. Z vojenskej služby sa domov vrátili: P. Valko, M. Hriňák a brankár Majoroš. Naviac hráčsky káder posilnil brankár Beňo zo Slovanu Bratislava a Junás z Banskej Bystrice. Z vlastného dorastu boli preradení R. Jurko a A. Györy.
  • Z kádra odišli: O. Sýkora - do Nemecka, kde sa oženil a súhlas na zahraničné angažmá dostali: Slanina a Švárny. Takže hráčsky káder pre sezónu bol nasledovný: Beňo, Dragan, Majoroši – brankári, Bača, J. Bondra, M. Božík, Danko, Jančuška, Marcinko, Valko, Varholík, Jurko, bartánus, Belas, P. Bondra, Györi, Hriňák, Liba, Majerčík, Svitek, Staš, Štefanovič, Talpaš, Veselovský, Vodila, Peter Zůbek, Pavel Zůbek a Žabka.
  • Vedúcim mužstva: E. Petričko; predseda oddielu: Ing. Ladislav Volavka; tajomník oddielu: Pavel Matis; masér: R. Cholp.
  • Mužstvo v sezóne 1989/90 sa umiestnilo v ligovej tabuľke na 5. mieste. Najlepším strelcom mužstva bol Peter Bondra, ktorý bol autorom 30 gólov.
  • V ligovom ročníku 1989/90 došlo k úprave hracieho systému – odpadla nadstavbová časť. Základná časť bude mať 44 zápasov. Po 44. kole sa hrá ešte play-off s 8 mužstvami. Finále sa hrá na 3 víťazstvá. V boji o záchranu platí systém tzv. prelínacej súťaže medzi dvoma mužstvami – víťazmi národnej hokejovej ligy Českej a Slovenskej.

Sezóna 1990/91: po skončení minuloročnej sezóny opäť nastal pohyb v hráčskom kádri. Výraznými zmenami prešiel káder VSŽ. Angažmá vo Fínsku získali: Božík (Jokerit); Jančuška, Vodila (Kuovola); Svitek (Hameeniman). Juraj Bondra a Milan Staš odišli do Francúzska a na odchod do cudziny dostal súhlas od klubu aj Igor Liba. Majerčík nastúpil na vojenskú službu. Naviac z klubu odišiel aj tréner Selvek (do Juhoslávie).

 

PETER A PAVOL ZUBEKOVCIPETER A PAVOL ZUBEKOVCI

 

  • Príprava mužstva prebiehala pod vedením trénerskej dvojice JUDr. Štrebák a Ing. Šandrik na domácich športoviskách VŠA a TJ VSŽ. Vyvrcholením prípravy bolo 10-dňové sústredenie v Juhoslovanskom Ulcinju. Výpravu tvorilo 26 hráčov, vrátane nových posíl – V. Plavuchu (BB) a Krotáka (PP).
  • Prípravu na ľade začali koncom júla na vlastnom ľade s 31-členným kádrom hráčov. Z nových tvári: brankár Milý, obrancovia Droppa (LM), Bološ (BB), Darula (MT), útočníci: Ilavský (LM), Plavucha (BB), Kroták (PP), Pucher (PO), Zambori (Mělník), Hriňák. Z dorastu: Líška, Straka, Piňďár, Rybovič, Jurko. Spolu s ostatnými hráčmi z minulej sezóny absolvovali úspešný zájazd do Fínska, zo 6-tich zápasov štyri vyhrali, jeden remízovali a jeden prehrali. Na Tatranskom pohári VSŽ Košice sa stretli vo finále so Slovanom Bratislava a prehrali 0:2.
  • Hráčsky káder: brankári – Dragan, Beňo, Milý, obrancovia – Danko, Marcinko, Bača (7.9. odišiel do Kanady), Valko, Varholík, Bološ, Droppa, Darula, Líška, útočníci – Štefanovič, Veselovský, Bartánus, Belas, Zůbek Peter a Zůbek Pavel, Žabka, Györi, Jurko, Hriňák, Kroták, Plavucha, Zambori, Piňďár a Rybovič. Vekový priemer bol 22,5 r. Po skončení hráč Štefanovič zanechal aktívnu činnosť.
  • Sezóna 1990/91 bola pre hokej významná nielen športovými výsledkami. Dňa 01.08.1990 sa hokej osamostatnil od TJ VSŽ a vydal sa na profesionálnu cestu klubu s novým názvom Hokej Club VSŽ (HC VSŽ). Klub nadobudol vlastnú právnu subjektivitu a jeho sponzorom a gara