Začiatky hokeja v Košiciach

Hokej sa v Košiciach začal hrať v roku 1921. V tom čase sa v Českej republike už hral ľadový hokej (kanadský), na Slovensku sa ešte hral bandy-hokej (s loptičkou).

Tradícia hokeja v metropole Východného Slovenska je bohatá a na Slovensku má toto mesto niekoľko primátov:

  • v sezóne 1922/23 usporiadali v Košiciach prvú organizovanú súťaž na Slovensku - Majstrovstvá mesta,
  • boli tu prvé mládežnícke družstvá,
  • v Košiciach vyrástol aj prvý Slovák, ktorý obliekol reprezentačný dres Československa – Ladislav Troják. Tento vynikajúci športovec tragicky zahynul pri havárii lietadla nad La Manche s časťou reprezentačného mužstva ČSR v r. 1948. Na jeho počesť od r. 1970 usporiadávali v Košiciach tradičný medzinárodný turnaj juniorov (neskôr dorastencov) s medzinárodnou účasťou nielen klubových celkov ale aj reprezentačných mládežníckych výberov.

Počiatočná živelnosť hokeja v Košiciach sa zmenila v systematickú činnosť. Veľkú zásluhu na tom mali pražskí funkcionári Dr. Brož a Dr. Fleischmann, ktorí pôsobili v tomto meste. Ich pričinením v sezóne 1922/23 vznikol prvý hokejový klub – I. ČsČK Košice. Na čele tohto klubu stál Dr. Brož - výborný hokejista AC Sparta Praha, ktorý po skončení aktívnej činnosti hral za tento košický celok niekoľko zápasov. Zakrátko vznikli v Košiciach ďalšie mužstvá. Najprv KAC a KSC, neskôr ŠK Slávia, Tőrekverés a Hakoah.

V zimných mesiacoch sa každý deň napĺňala ľadová plocha veľkého prírodného klziska v dnešnom „Petrovom sade“. Korčuľovali a hrali na nej muži s hokejkami šiestich košických mužstiev. V ďalších rokoch patril košický hokej medzi najlepšie na Slovensku.

 

Hokej v KE - 30. rokyHokej v KE - 30. roky

 

Prvé majstrovstvá Košíc v sezóne 1922/23 je oficiálne považované za prvú organizovanú súťaž na Slovensku. Víťazom sa stalo mužstvo I. ČsČK so skóre 34:2.

Za priekopníkov hokeja v Košiciach treba považovať hráčov tohto kolektívu: Janderu, Navrátila, Mráza, Dr. Broža, Karáska, Ženiška, Haška, Adlera a Lepiera. Menovaní sa aj neskôr podieľali na rozvoji tohto športu. Celok I. ČsČK bol v tom čase na Východnom Slovensku bez konkurencie. Vzhľadom na vtedajšiu jeho výkonnosť bol celok pozývaný na rôzne turnaje, ktoré sa pravidelne konali vo Vysokých Tatrách, za účasti hokejistov z Rumunska, Maďarska, Poľska ako aj popredných kolektívov z Československa. Klub I. ČsČK za svoju priekopnícku činnosť obdržal od Československého hokejového zväzu v Prahe sedem čestných strieborných medailí.

Koniec bandy-hokeja, vznik kanadského hokeja – r. 1927-1928

Sezónou 1927/28 bol už bandy-hokej na východnom Slovensku „vytlačený“ do úzadia. V Českých krajoch to bolo už v dvadsiatich rokoch a udomácnil sa tam ľadový - kanadský hokej.

 

Hokej v KE - 30. rokyHokej v KE - 30. roky

 

 

Hokej v KE - 30. rokyHokej v KE - 30. roky

 

Osobitnú pozornosť vo vývoji košického hokeja si zasluhuje turnaj usporiadaný v r. 1934 na Štrbskom plese vo Vysokých Tatrách. Košickí hokejisti na ňom porazili SK Olomouc, remizovali s SK Prostějov a podľahli silnému celku LTC Praha len najtesnejším pomerom 1:2. V drese Košíc zvlášť vynikol mladý hokejista, ktorého kolegovia oslovovali „Džindži“. Vedúci klubu LTC ako aj ďalší funkcionári z pražských klubov prejavili maximálny záujem získať ho. O niekoľko dní sa už „Džindži“ – Ladislav Troják sťahoval z Košíc do Prahy. Jeho veľký hokejový talent mu umožnil už na druhý rok obliekať aj reprezentačný dres Československa.

 

LADISLAV TROJÁKLADISLAV TROJÁK

 

V tridsiatich rokoch vynikli v hokejovom drese Košíc popri L. Trojákovi aj hráči Forgáč, Žolcer, Brutovský a neskôr ešte aj Štempel, Herdický, Nepko a L. Bardoš.

História hokeja v Košiciach

Hokej sa v Košiciach začal hrať v roku 1921. V tom čase sa už hral v Čechách kanadský (ľadový) hokej, no na Slovensku ešte stále pretrvával bandy-hokej (s loptičkou). Tradícia hokeja v metropole východného Slovenska je bohatá a v rámci Slovenska má naše mesto niekoľko primátov. V sezóne 1922/23 usporiadali v Košiciach prvú organizovanú súťaž na Slovensku, boli tu založené prvé mládežnícke družstvá a v Košiciach vyrástol aj prvý Slovák, ktorý obliekol reprezentačný dres Československa - Ladislav Troják.

Prvým hokejovým klubom v Košiciach bol 1.ČsČK, no zakrátko vznikali ďalšie kluby - KACKSCŠK SláviaTörekves. V ďalších rokoch patril košický hokej medzi najlepšie na Slovensku. Po druhej svetovej vojne však nastala stagnácia a k nečakanému oživeniu dochádza až v roku 1962. TJ Lokomotíva mala v tom čase v krajskej súťaži dve mužstvá a súhlasila, aby jedno z nich doplnené o vojakov mohlo štartovať pod hlavičkou Dukly.

Dukla Košice hneď v prvom roku svojej existencie vyhrala krajské majstrovstá, čím sa prebojovala do druhej ligy. V nasledujúcej sezóne vyhrala druhú ligu i kvalifikáciu o postup do najvyššej súťaže. Od roku 1964 patrili Košice medzi československú elitu. Uprostred sezóny 1966/1967 našla Dukla nový domov i nový názov - TJ VSŽ Košice.

Košice počas svojho účinkovania v spoločnej československej lige a neskôr aj v samostatnej slovenskej súťaži ani raz nevypadli do nižšej súťaže, čo je tiež cenný fakt. Najviac sezón v košickom drese odohral Bedřich Brunclík - 16 (583 zápasov a 237 gólov), najúspešnejším odchovancom košického hokeja je Vincent Lukáč - 14 sezón (518 zápasov a 393 gólov).

Úspechy košického hokeja

Za prvý úspech Košičanov možno smelo považovať postup do najvyššej československej hokejovej súťaže v roku 1964. Od tohto momentu už Košičania elitu nikdy neopustili, čo možno tiež svojim spôsobom považovať za úspech. Najväčšie úspechy však zažili hokejisti Košíc v druhej polovici deväťdesiatych rokov. V roku 1985 to bolo ešte konečné druhé miesto, no v roku 1986 už hráči TJ VSŽ Košice získali prvý titul majstra ČSSR. V tejto sezóne sa prvýkrát v histórii ligy hralo o majstra systémom play-off a Košice zdolali svojho najväčšieho rivala Duklu Jihlava v rozhodujúcom finálovom stretnutí až na samostatné nájazdy. O dva roky si hráči VSŽ slávu zopakovali, keď zdolali vo finále pražskú Spartu. V nasledujúcich sezónach Košičania popredné priečky opustili, no stále patrili medzi to lepšie, čo Federálna liga ponúkala.

Po týchto dvoch sezónach v ktorých VSŽ získali titul, predstavili sa v Pohári Európskych Majstrov a zakaždým sa prebojovali až do finálovej skupiny. V oboch prípadoch skončili na druhom mieste, za vtedy neporaziteľným CSKA Moskva, takže tieto umiestnenia možno považovať za veľký úspech na medzinárodnom poli. Poslednýkrát sa v PEM predstavili v roku 1995, keď skončili v semifinálovej skupine na druhom mieste.

Po rozdelení Československej federácie a následnom rozdelení hokejovej súťaže potvrdili Košice svoju kvalitu aj v samostatnej Slovenskej Extralige a v prvých šiestich sezónach zakaždým hrali vo finále play-off. Trikrát z toho sa radovali z titulu majstra Slovenskej Republiky a v uplynulej sezóne získali hráči HC Košice bronzové medaily.

Po zisku tretieho slovenského majstrovského titulu, upadol klub do ťažkej ekonomickej krízy, v extralige sa mu nedarilo, no napriek tomu dostalo mužstvo v rámci letnej prípravy pozvánku na kvalitne obsadený turnaj Tampere Cup. Košičania nesklamali, dvakrát sa prebojovali do finále, no dvakrát žiaľ neuspeli.

Pri vyratúvaní úspechov košickeého hokeja nemožno zabudnúť ani na sedem víťazstiev na tradičnom medzinárodnom turnaji o Tatranský pohár v Poprade na ktorom za pravidelne schádzajú kvalitné domáce a zahraničné kluby doplnené niektorým mladežníckým reprezentačným výberom.